Et år med summen på Generatorvej

Det er nu et år siden, at vi bød vores summende venner velkommen til SIF Gruppens hovedkontor i Søborg. To bistader og 10.000 flittige honningbier flyttede ind sidste år, og siden da har de haft travlt med at gøre vores verden lidt grønnere og sødere.
Bistaderne på Generatorvej Bi1 og Bi2

En bæredygtighedsmission

Vores bi-projekt blev født ud af en strategiweekend med fokus på bæredygtighed og FN's 17 verdensmål.

Inspireret af weekendens drøftelser besluttede to afdelinger at give bierne en chance på Generatorvej 12 i Søborg. Det har resulteret i et blomstrende miljø, der ikke blot styrker den lokale biodiversitet, men også vores fælles indsats for en mere bæredygtig fremtid.

Bierne har været flittige bestøvere, og deres hårde arbejde har resulteret i et rigt og varieret plante- og blomsterliv omkring vores hovedkontor.

Blomster på Generatorvej 12
Honning af egen avl

Søde gevinster

Sidste år fortalte vi, hvordan bierne spillede en central rolle i bestøvningen af vores planter og afgrøder.

Det har vist sig at være en sand bi-faktor! På bare et år har vores summende samarbejdspartnere produceret ikke mindre end 60 kg honning.

Honningen er i den grad blevet en eftertragtet delikatesse blandt medarbejderne.

Insekthoteller: En ekstra bonus

Udover bistaderne har vi også opsat insekthoteller omkring vores hovedkontor.

Insekthoteller er specialdesignede strukturer, der giver levesteder til forskellige gavnlige insekter, såsom bier, sommerfugle og mariehøner.

Hotellerne tilbyder beskyttelse og overvintringssteder, hvilket er afgørende for insekternes overlevelse, især i byområder.

Fordelene ved insekthoteller er mange.

De hjælper med at bevare og øge biodiversiteten ved at tiltrække og støtte en bred vifte af insekter, som spiller en vigtig rolle i økosystemet.

Ved at give disse insekter et sikkert sted at bo, kan vi yderligere forbedre bestøvningen af vores planter og blomster, samtidig med at vi skaber et sundere og mere bæredygtigt miljø.

Et bi-rigt fællesskab

Vores bi-projekt handler ikke kun om honning og bestøvning.

Det har også styrket fællesskabet blandt medarbejderne. De tre dedikerede bi-entusiaster, som tager sig af bistaderne, har ikke alene sikret biernes trivsel, men også spredt viden og begejstring blandt kollegerne.

Det er blevet en fælles passion at følge biernes udvikling, og medarbejderne hos SIF Gruppen ser frem til endnu et år med summen, blomster og selvfølgelig masser af sød honning.

Honning af egen avl

Andre nyheder, pressemeddelelser og reference cases

Vil du vide mere om SIF Gruppens fokus på bæredygtighed?

Læs om vores målsætninger og tiltag og find de seneste bæredygtighedsrapporter